Výroba křížovek

ALFASOFT – profesionální křížovky za rozumné ceny

A5 švédská křížovka standard 12 x 18 polí
KK_1_1_mala.jpg
A5 švédská křížovka
větší pole 11 x 16 polí
KK_1_2_mala.jpg
A5 švédská křížovka
roztroušená tajenka
KK_1_3_mala.jpg
A5 číselná křížovka

KK_1_4_mala.jpg
A5 číselno-švédská
křížovka
KK_1_5_mala.jpg
Švédská křížovka velká
nepravidelný tvar
KK_1_6_mala.jpg
A4 švédská křížovka
standard
KK_2_1_mala.jpg
A4 švédská křížovka
s oknem
KK_2_2_mala.jpg
A4 švédská křížovka
roztroušená tajenka
KK_2_3_mala.jpg
A4 číselná
křížovka
KK_2_4_mala.jpg
2 x A4 švédská
křížovka obrovská
KK_2_5_mala.jpg
Dětská křížovka
jednoduchá
KK_2_6_mala.jpg

Zadání křížovky

Zadání křížovky by mělo obsahovat:

DRUH KŘÍŽOVKY

  • Švédská křížovka se souvislou tajenkou – křížovka s tajenkou umístěnou v pruzích.
  • Švédská křížovka s roztroušenou tajenkou – křížovka s tajenkou umístěnou v jednotlivých polích roztroušených po celé křížovce, vedle křížovky leží pole na sestavení tajenky.
  • Číselná křížovka – křížovka bez legend, místo legend je každé políčko označené číslem písmena, nad křížovkou je umístěna tabulka pro čísla a jim přiřazená písmena.
  • Číselno–švédská křížovka – kombinace švédské a číselné křížovky, část křížovky se luští jako číselná křížovka bez legend a další část jako švédská křížovka.
  • Staré křížovky s legendami umístěnými mimo křížovku si u nás objednat nemůžete, tyto retro křížovky po nás za celou dobu existence firmy nikdo nežádal.

VELIKOST A TVAR KŘÍŽOVKY

  • Počet řádků a počet sloupců křížovky.
  • Okno v křížovce – volný prostor pro umístění reklamy, loga, vtipu či textu uvnitř křížovky. Při volbě velikosti a umístění okna je třeba myslet na dostatečné místo okolo okna.
  • Rozměr jednoho políčka křížovky – standardně 10 mm, vhodný rozměr je 10–13 mm, menší pole by byla příliš malá a nečitelná, pole jsou vždy čtvercová.
  • Tvar křížovky – můžete zvolit libovolný tvar křížovky, např. tvar srdce, ryby, stromu atd. při dodržení pravidel pro umístění tajenky a oken a při dodržení minimální délky slova dva znaky.

TAJENKA

Tajenku  si můžete celou zadat sami. Stejně oblíbenou možností je vybrat pouze téma tajenky (pranostika, přísloví, vtip, pořekadlo, ...) a sestavení tajenky z tohoto textu nechat na nás.

Délka tajenky – tajenka se umísťuje v pruzích, ideálně od kraje ke kraji křížovky, v případě rozdělení  tajenky do více pruhů je nutné mezi pruhy tajenky nechat pět nebo více písmen bez tajenky. Krátká tajenka dělá křížovku nudnou (části křížovky nemají tajenku), dlouhá tajenka nebo tajenky blízko u sebe vedou k používání zkratek a pak se křížovka špatně luští. 

Druh tajenky – vyberte si normální souvislou tajenku nebo tajenku roztroušenou. Souvislá tajenka je umístěna v pruzích uvnitř křížovky, rozptýlená tajenka je označena čísly. Luštitel si tajenku po vyluštění vypisuje do připravených očíslovaných polí vedle křížovky.

BARVY

Většinou se obarvuje legenda a tajenka. Barvy zadáte buď slovně nebo v procentech CMYK. Vhodné jsou světlejší odstíny, aby byla v obarvených políčkách čitelná písmena. 

GRAFICKÝ FORMÁT

Křížovku i další luštění obdržíte ve dvou podobách: vyluštěné (pro Vaši kontrolu) a nevyluštěné (pro tisk).

Můžete si vybrat jeden z formátů:

AI – (Adobe Ilustrator) – tento formát odebírá 95 % zákazníků, vše je rozděleno do vrstev, takže při potřebě změnit barevné schéma celé křížovky si můžete snadno měnit například barvy tajenek nebo legend najednou.

EPS a PDF patří mezi další oblíbené formáty.

Křížovky vyrábíme v Corelu, proto si můžete zvolit další formáty, do kterých jde grafika z Corelu exportovat (např. BMP, GIF, JPG, TIF). Texty dostanete v křivkách, pro legendy používáme písmo, které má dobrou čitelnost a je užší, aby se do popisu legend vešlo co nejvíce pismen.